Beslenme, uyku, banyo, temizlik, bakım, ilgi gibi anne tarafından düzenli karşılanması gereken ihtiyaçları vardır.  (0-6 ay)
İhtiyaçları (beslenme, uyku, bakım, ilgi) anne tarafından düzenli ve sevecenlikle karşılandığında kendilerini güvende, mutlu ve rahatlamış hissederler. İhtiyaçlarını (açlık, ıslaklık, yorgunluk, yalnızlık, rahatsızlık gibi) ve duygularını ağlayarak belirtirler.

Beslenme sonrası karın ağrısıyla birlikte gaz sancıları olabilir. (0-3 ay)
Gaz sancıları bebekleri huzursuz eder. Gazı çıkartmak için vücudunu sağa sola hareket ettirirler. Gazlarını çıkarmak için sırtını sıvazlamak gerekir. Genelde birkaç dakika içinde rahatlatılabilirler. Bebeğin bağırsakları gelişmekte olduğu için katı yiyeceklere geçilmemektedir.

Genelde anne sütü ile veya anne sütünün yetmediği durumlarda mama ile beslenirler. (0-6 ay)
Anne sütü bebek emebildiği sürece en az 6 ay verilmelidir. Bu süre içinde su dahil ilave hiçbir şey vermeye gerek yoktur. Katı yiyeceklere ihtiyaç yoktur. Anne sütü bebeği hastalıklardan korur, bebeğe özel bir süttür ve vitamin doludur. Hazmı kolaydır.

Annesi tarafından beslenirken kendilerini güvende ve rahat hissederler. (0-3 ay)
Emer, yutar, kolayca kilo alır, mutlu gözükürler. Beslenirken anneye döner, sarılırlar.

İlk 3 ayda bebekler 14-18 saat uyurlar. (0-3 ay)

Genelde beslenmeden sonra uyur, açken de uyanırlar. (0-3 ay)
Zamanlarının çoğu uykuda geçer. Günde 16 saat uyurlar. Önce hafif uyurlar. 20 dakika sonra uykuları derinleşir. Bebeklerin derin ve hafif uyku döngüleri kısadır (50-60 dakika ). Eğer bebek acıktıysa bu geçişlerde uyanabilirler. Yetişkinlerin hafif derin uyku arası 90 dakikadır. Bebeğin  uyku düzenini öğrenmeye çalışın. Bir yerden bir yere taşımadan önce derin uyuduğundan emin olun. Uyanmadan hafif uyku sürecini atlatması için sırtını okşayın, ninni söyleyin. Bu dönemde her saat başı uyanma ihtimali vardır.

Emme ve başı çevirme refleksini gösterirler. (0-4 ay)
Bu dönemde bebeğin çenesi uyarana doğru döner, ağzını açar ve emmeye başlar. 3-4 aydan sonra kaybolur. Ancak uyurken devam edebilir.

Göz kırpma refleksi gösterirler. (0-4 ay)
Işık verildiğinde iki gözünü birden kırpar. Bu sürekli devam eder.

Korku refleksi gösterirler. (0-4 ay)
Ani, yüksek sese veya yere düşme hissine karşı bebeğin kollarını ve bacaklarını korkuyla açması gerekir. Bu refleks 3 veya 4 aydan sonra yok olur.

Bebeklerin tutma refleksi güçlüdür. (0-12 ay)
Ellerini açarlar ve çoğu zaman kaparlar. Baş parmaklarını diğer parmaklarının arasına kıvırırlar. Refleks olarak avucuna dokunulduğunda parmağı tutarlar, kavrarlar. Bu refleks 3 aydan sonra zayıflar ve 1 yaştan sonra kaybolur.

Ayak kıvrılması refleksi gösterirler. (0-12 ay)
Ayak tabanı topuktan buruna doğru yavaşça dokunulduğunda, burun yukarı kalkar ve içeri döner. 9 ayla 1 yaş arasında yok olur.

Adım atma yürüme refleksi gösterirler. ( 0-4 ay)
Kollarının altından tutularak masanın üzerinde dik tutulduğunda adım atar gibi hareket eder. Bu refleks 3 veya 4 aydan sonra kaybolur. Bunun olması erken yürüyeceği anlamını taşımaz.

Başını bir tarafa döndürmesi sonucunda boyun refleksi gösterirler. ( 0-6 ay)

Baş döndürüldüğünde aynı taraftaki kol ve bacaklar da o tarafa uzanır. Diğer taraftaki kol ve bacak siper alır şekilde kıvrılır. Bu refleks 6 aydan sonra yok olur. Bu refleks 8-9. ayda hala varsa bebek kollarını uzatarak ve dizlerini vücudunun altına kıvırarak ağırlığını destekleyemez.

Elini veya baş parmağını emerler. ( 1-2 ay)
İlk doğduğunda, hatta anne karnında bile bebekler sürekli olarak ellerini ağızlarına götürürler. Ancak henüz ellerini ağızlarında tutabilme gücü ve becerisini geliştirmemişlerdir.

Emme sesleri çıkarırlar. (1-2 ay)

Dil yukarı-aşağı, içeri-dışarı hareket eder. (1-2 ay)

Nesneleri tanımak için hareket ederler. (1-5 ay)
Bebekler etraflarındaki nesneleri diğer nesnelerden ayırt edebilme becerisini kazanmaya çalışırlar.  Deneyler 2. ayda bebeklerin hareket ederek (uzanarak, tekmeleyerek etkileşime girerek) nesneleri tanımaya çalıştıklarını göstermiştir. Hareket, bilgi edinmenin ve anlamanın yoludur. Hareket ederek aynı zamanda koordinasyon becerilerini de geliştirirler.

Yüzüstü uzandığında başını ve göğsünü kaldırabilirler. (1-4 ay)
Bebeklerin vücutları bir yerde sabit durmasına karşın sürekli hareket halindedirler. Örneğin yüzüstü, sırtüstü yatar, kollarını bacaklarını sallarlar. Bu hareket biçimine “lokomotor olmayan-demirlenmiş hareket” biçimi denir.

Yüzüstü veya sırtüstü uzandığında ayaklarını dışa doğru uzatırlar- esnetir. (1-3 ay)

Destekle oturabilirler. (1-4 ay)
Bebekler yatma pozisyonundan oturma pozisyonuna yardımla geçmeye başlarlar. Boynu ve sırtı desteğine ihtiyaç duyuyorsa oturması için teşebbüste bulunmayın. 3-4 aylıkken başını dik tutabiliyorsa ve vücudu kıvrılmıyorsa oturmaya hazır demektir. Oturma bebeğin bakış açısını genişletecektir. Etrafında olup biteni görme şansı olacaktır.

Ellerini ağızlarına götürür ve tutarlar. (1-4 ay)
İlk doğduğunda hatta anne karnında bile bebekler sürekli olarak ellerini ağızlarına götürürler. Ancak henüz ellerini ağızlarında tutabilme gücü ve becerisini geliştirmemişlerdir. 3 aylıkken ellerinin vücutlarının bir parçası olduğunu fark ederler. 4 aya kadar eğer isterlerse ellerini ağızlarına götürebilir ve orada tutabilirler. Parmaklarını ağızlarına götürdüklerinde haz almaya da başlarlar. İlerde şiddeti artarsa bu parmak emmeye dönüşebilir

El ve gözü uyumlu bir şekilde kullanmaya başlarlar. (1-3 ay)

Oyuncaklarını (çıngırağı)  elleriyle tutar ve sallarlar. (1-3 ay)
Çıngırak veya oyuncakların, rahatlıkla küçük elleriyle tutulabilecek büyüklükte ve bir elden diğer eline geçirebileceği şekilde tutma özelliğinde olmalıdır.

Elleriyle sallanan nesnelere hızlıca vurarak onlara ulaşırlar (istemdışı). (1-5 ay)
İlk veya 2.aylarında sallanan nesnelere veya diğer cazip nesnelere ulaşmaya çalışırlar. Bunlar ilk teşebbüslerdir. “Ön uzanma/ ulaşma” da denir. İlk aylarda çoğu bebek doğru şekilde veya kontrollü şekilde nesnelere ulaşamayabilir. Sıklıkla teşebbüsleri başarısızlıkla sonuçlanır. Hareketlerinin bilinçli  ve kontrollü olması için ellerini serbest hareket ettirebilmesine olanak tanınmalıdır.  Elleriyle tutabilecekleri küçük nesneleri doğrudan önüne değil yandan verin.

Parmaklarını veya başparmağını emerek kendini rahatlatırlar. ( 4-7 ay)
Bu daha önceki aylara kıyasla daha bilinçli bir harekettir.

Süt veya mama için ağzını açarlar. (3-5 ay)

Memeyi/ biberonu tanırlar, dokunurlar. (3-5 ay)

Günde 14 saat uyurlar. (3-6 ay)
Uyku ve uyanıklık düzenine alışırlar.  Derin uyku süresi artar. Uyku düzeninde olgunluk dönemine girerler. Bebekler ihtiyaçlarını sözel olarak belirtmedikleri için uyanarak kendi ihtiyaçlarının karşılanmasını isterler. Bebekler birçok sebepten dolayı gece iki üç kez uyanırlar.

İlk diş genelde 4-7 ay arası çıkar.
Nadir de olsa bazen doğumda da dişler çıkabilir. Diş çıkarmada yaşanabilecek sıkıntılar bebekten bebeğe değişir. Bazı bebekler sorun yaşayabilir, bazıları ise çok rahat atlatır.

Ellerinin yardımıyla kısa süre desteksiz oturabilirler. (4-7 ay)

Dirseklerinin ve kollarının üzerinde kendini yukarı kaldırabilirler. (4-7 ay)
Emekleme pozisyonu alırlar.

Sırttan karına veya karından sırta doğru yuvarlanabilirler. (4-6 ay)

Ayaklarını tutabilirler. (4-7 ay)

İsteyerek nesne veya eşyalara ulaşabilirler. ( 3-6 ay)
İlk aylarda bebekler nesnelere ulaşabilirler, fakat bunlar ilk teşebbüslerdir (ön ulaşma) ve genelde görünürdeki nesnelere dokunuşları uyumlu (koordineli) değildir. Sonraki aylarda ön-ulaşma girişimlerinde azalma görülür çünkü bebekler 3 aylıkken artık nesnelere istemli ulaşmaya başlarlar.
Bu dönemde bebekler henüz bazı nesneleri ağızlarına götürmemeleri gerektiğini bilmediklerinden evde çocuğa zarar verebilecek bazı nesne ve eşyaları kaldırmak gerekebilir.

Bir elden diğerine nesneleri geçirebilirler. (4-8 ay)

Hareket eden nesnelere ulaşır ve tutarlar. (5-8 ay)
5 aylıkken çoğu bebek nesnelere ulaşma ve tutma girişimlerinde beceri kazanırlar. Deneyler, 5 aylık bebeklerin karanlıkta hareket eden parlak nesnelere ulaşabildiğini göstermiştir. Bebeklerin gün geçtikçe artan merak ve yetenekleri yeni şeyler denemelerine yol açar. Bu nedenle anne babalar veya çocuğa bakan kişiler beklenmedik hareketler sonucu oluşan düşmeleri vurmaları, morarmaları en aza indirmek için ortamı düzenlemelidirler. Bu yaştaki bebekler tehlikeli olabilecek düşmeleri engellemek için yalnız başlarına yatakta, koltukta veya alt değiştirme masasında bırakılmamalıdır.

Çenelerini aşağı yukarı hareket ettirebilirler. (6-9 ay)

Gerçek emmeyi yapabilirler, çene sabittir. (6-9 ay)

Üst dudakla kaşığı sıkıca tutabilirler. (6-9 ay)

Isırdıktan sonra diliyle yiyeceği ağzında tutabilirler. (6-9 ay)

Parmaklarıyla kendilerini beslemeye başlarlar. (6-9 ay)
Yiyeceklerini kendi yemeğe çalışır ve yemeklerini keşfetmek isterler. Kendini beslemek kendine güveni arttırır.

Sebze ve meyveyi,  püre veya yarı katı şekilde yemeye başlayabilirler. (6-9 ay)
Bu dönemde anne sütünün yanı sıra ek gıdalara geçilebilir. Farklı yiyeceklere dokunma ve tad alma öğrenmenin bir parçasıdır.

Yiyecekleri tutar ve yutarlar. (6-9 ay)
Boğazına takılmaması için ağızda erimeyen yiyecekleri çocuğa vermeyin. Onlara otururken bu yiyecekleri verin. İlk dişler bu dönem çıksa bile dişleri yetersiz olacağından çiğneme mümkün olmayabilir. Çiğneyebileceği yiyecekleri daha sonraki aylarda  verin.

Beslenirken kaşık kullanmaya başlarlar. (7-12 ay)
Kaşığı vermenin zamanıdır. Ancak kaşığı sallayacaktır. Ters döndürecektir. İlk başlarda yemek zamanı uzun ve düzensiz geçebilir. Ancak çocuk daha sonra tecrübe kazanacaktır. Beslenme zamanını savaş alanına çevirmeyin.

Kaptan içeceği yavaşça yardımla içebilir, diliyle akmasını kontrol edemeyebilirler. (6-9 ay)
Bebeğe kaptan içmeyi erkenden öğretmenin avantajları vardır. Meme veya biberondan başka şeylerin de olduğunu görecektir. Sıvıların verilebileceği bir başka seçenek olduğunu görecektir. Bu beceriyi edinmesi zaman alacaktır.

Rahat bir uyku düzeni olduğunda kendini güvende hissederler. (6-12 ay)

Ailenin uyku düzenine uyarlar. (6-12 ay)

Uykuya dalabilmek için parmağını emerek veya yumuşak bir oyuncağa/battaniyeye sarılarak kendini rahatlatmaya başlarlar. (6-12 ay)
Bu tip rahatlatıcı eşyalar uyandığında tekrar kendi kendine uyumasını kolaylaştırır.  Aynı zamanda da bağımlılık yaratabilir, dikkatli olmak gerekir.

Bebekler desteksiz, kendi başına kolayca oturabilirler. (5-10 ay)
Bu yaşta çoğu bebek uzun süreler oturabilir. Bebekler daha önce kendi başına oturmayı kolaylaştırıcı egzersizler yaptılarsa (arabada, bebek sandalyesinde) bu dönemde kendi başlarına oturabilirler. Aksi halde sadece yatar pozisyonda kalmışlarsa daha geç otururlar. Bu dönemde erken yürümeyi engelleyen şeylerden biri de aşırı kilodur.  Bebeklerin her geçen gün artan merak ve yetenekleri yeni şeyler denemelerine yol açar. Bu nedenle anne babalar veya çocuğa bakanlar beklenmedik hareketler sonucu oluşan düşme, vurma, çürükleri en aza indirmek için ortamı düzenlemelidirler. Kendi başlarına oturabilseler de yalnız başlarına yatakta koltukta veya alt değiştirme masasında bırakılmamalıdır. Her an düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalınabilir.

Göbeğinin üzerinde öne doğru emeklerler. ( 8-11 ay)
Bebekler sürekli hareket halindedirler. Daha önceki aylarda karın üstü uzandıklarında etrafı keşfetmek için boyunlarını yükseğe kaldırırlar ve arka üstü uzandıklarında ise ayaklarını tutarlar. Bütün bu hareketler kaslarını güçlendirir ve onları emeklemeye hazırlar. Emekleme 7 ile 10 aya arasında gelişir. Emeklemeyi öğrendiklerinde bazı bebekler ellerinin ve dizlerinin üzerinde sallanırlar. Bazıları kendilerini ileri yerine geriye çekerler çünkü kol kasları bacak kaslarından daha gelişmiştir. Bazı çocuklar hiç emeklemez. Popo üzerinde giderler veya karın üzerinde kayarlar. Çevreyi keşfetmek için ister emeklesinler ister kaysınlar bebekler beceri kazanırlar ve yürümeye vücutlarını hazırlarlar. Emeklemeden önce iyi şekilde oturabilmelidirler. Genelde iyi emekleyenler geç yürürler, hiç emeklemeyenler ise erken yürürler.

Eşyalara tutunarak yürürler. (8-11 ay)
Emekleme bebeklere etraflarındaki dünyayı tanıma fırsatı vermesine rağmen başkalarının yürümesini de gözlemlerler ve aynısını yapmayı denerler. Bu önemli beceriye hazırlanırken bebekler kendilerini ayakta durur pozisyonuna getirirler. Ayakta dururken kendilerini güvende hissettiklerinde eşyalara tutunarak bazı adımlar atmaya başlarlar. Yürümeyi öğrenmek düşüşleri de içerdiğinden ortamı tehlikelerden arındırmak gerekebilir. Örneğin keskin masa kenarları, ateş olan yerler gibi.

Sandalyede oturabilirler. (8-18 ay)

İşaret parmağıyla nesneleri itebilirler. (8-11 ay)

Kıskaç şeklinde iki parmağıyla tutmayı gerçekleştirirler. (8-12 ay)
8 aylıkken kıskaç şekilde tutmayı gerçekleştirmek için el ve parmak becerileri henüz gelişmemiştir, nesneleri yan yatırarak kendilerine çekerler. 12 aya geldiklerinde farklı boylardaki nesneleri baş parmak ve işaret parmağıyla tutma becerisini elde ederler. Kıskaç hareketini oyuncaktan meyveye kadar tüm küçük nesnelerde  denerler.

İstemli olarak nesnelerin hareket etmesini sağlarlar. (8-11 ay)
Bebekler parmaklarını açma ve kapama becerisini elde ettikçe küçük nesneleri düşürmekten ve fırlatmaktan hoşlanırlar. Oyuncakları oyun parkından dışarı veya sandalyelerinden aşağı fırlatırlar. Aile bireyleri ve arkadaşlarına bu davranışı sürekli gösterirler.

Kapıları açar ve kaparlar. (8-12 ay)
Çocuklar bu yaşta açma ve kapamadan hoşlanırlar

Nesneleri kutu içine koyar veya çıkarırlar. (8-11 ay)
Gelişen el ve parmak becerisini nesneleri kutulara yerleştirerek veya kutularından çıkararak gösterirler.

İki küpü birbirine vurabilirler. (8-12 ay)

Ağızdan akan salyasını kontrol edebilirler. (10-12 ay)

Yemeklerde seçici olabilir ve kendi başına yemek isteyebilir. (9-12 ay)
Bu dönem her şeyi kendileri yapmak isterler. Anneden bağımsızlaşma yolunda attığı adımlardır.

Katı yiyecekleri yemeye başlarlar. (10-12 ay)
Kraker veya kurabiyeyi ısırıp, çiğnerler. Bu aylarda ezilmiş yiyecekleri yiyebilirler. Kendilerini ekmek parçası, kraker gibi şeylerle beslemelerinin yanı sıra, bu tür yiyecekleri ellerinde tutmaları ve ağızlarına götürmeleri de beklenir. Bu yetişkinlerden bazı görevleri alma ve bağımsızlaşma isteklerini gösterir.

Giyinip soyunurken yardımcı olmak amacıyla kollarını ve bacaklarını uzatırlar. (10-13 ay)
Bu giyinmede aktif bir işbirliği gösterir. Ne olacağını bilir ve katılmak ister.

Kendi başına kolayca ayağa kalkabilirler. (10-12 ay)
Teşvik etmek için sevdiği bir oyuncağı ayağa kalkacağı yere koyabilirsiniz. Almak için ayağa kalkmak durumunda kalabilir. Kucağınızda kaldırabilirsiniz. Böylece hem kendine güveni gelir hem de bacak kasları güçlenir. Ortalama 9. ayda bu beceriyi gerçekleştirirler.

Kendi başına yürümeye başlarlar. (10-13 ay)
Ne zaman başlayacağı genetik özelliklerine, emeklemeyi nasıl öğrendiğine ve ağırlığına bağlı olarak değişmektedir. Beslenme yetersizliği de yürümeyi geciktirebilir. Bacak kaslarının gelişimi daha önceki aylarda desteklenmemişse yürümesi gecikebilir

Kutuların kapaklarını açabilirler. (9-12 ay)

Baş ve işaret parmağını, nesneleri keşfetmek, düğmeleri çevirmek veya tuşlara basmak için kullanabilirler. (10-20 ay)
1. yaşın sonuna nesneleri keşfederken baş parmağını ve işaret parmağını kullanmada daha beceriklidir. Küçük nesneleri tutmak, döndürmek, ters çevirmek için kullanılan kıskaç şeklindeki tutma becerisi; tuşlarla, düğmelerle ve hareket eden nesnelerle (top ve böcek gibi) daha kolay baş etmelerini sağlar.

Karalamayı taklit ederler. (8-11 ay)

Parmaklarını kullanarak fakat dökerek yemek yerler. (12-15 ay)
Dökmeden düzgün şekilde yemek yiyemezler. Ancak çocuk nasıl olması gerektiğinin farkındadır. Bir miktar yiyeceği kaşığına alır, sonra ağzına götürür kaşık veya elle kendini besler.

Kaşıkla dökerek yemek yiyebilirler. (13-18 ay)

Yemeği bitirdiğinde tabağını uzatabilir.  (13-18 ay)

Çoğu yiyeceği (yarı katı ve katı) çok iyi çiğneyebilir ve yutabilirler. (12-24 ay)

Biberonla beslenmeyi bırakırlar. (12-15 ay)
Biberonun sürekli kullanılması çocuğun dişlerine zararı verebilir. Ağız gelişimini zayıflatabilir ve diş kaybına neden olabilir. Biberonu sürekli kullanan çocukların öğrenme ve oyun için sadece bir elleri serbesttir. Bu da istenen bir durum değildir.  Ancak bırakamayacağını hissediyorsanız en azından sınır getirebilirsiniz

Dökerek bardaktan içerler. (12-15 ay)

İçmek için bardağı kaldırabilirler. (12-24 ay)

Bardaktaki sıvıyı içtikten sonra bardağı masaya koyarlar. (12-24 ay)

Bardağı yardımsız iki elleriyle tutarlar. (12-24 ay)

Diş çıkarmaya devam ederler. (12-15 ay)
Diş çıkarırken çoğu bebek huzursuz olabilir. Isırabileceği soğuk şeyler verebilirsiniz. Diş kaşıma oyuncakları verebilirsiniz. Soğutulmuş havuç da etkili olur. Diş jeli de kullanabilirsiniz. Çok keyifsiz hissederse doktora danışabilirsiniz.

Giyinirken ve soyunurken çok daha fazla işbirliği yaparlar.  (13-18 ay)

Şapka, ayakkabı, çorap gibi basit giysileri çıkarır ancak giyemez.  (12-24 ay)

Yürürken küçük nesneler taşıyabilirler. (12-18 ay)

Mobilyalara desteksiz tırmanır ve aşağı inerler. (12-24 ay)

Beş veya fazla bloktan kuleler inşa edebilirler. (14-24 ay)

Doğal bir şekilde kendiliğinden çizebilirler. (12-24 ay)

Kalem tutabilirler ancak yeterince kontrollü değil. (12-18 ay)

Yatay ve dikey çizgileri kopyalayabilirler. (14-24 ay)

Parmakla yenen yiyecekleri (haşlanmış havuç, spagetti vb) ağızlarına götürürler. (16-19 ay)
Basit çizgilerde kontrolü daha fazla ellerine alabilirler. Bu becerilerini daha karmaşık hareketlere dönüştürürler. Çocuklar düzensiz çizgilerden daha kontrollü çizgilere, örneğin basit çizgileri kopyalamaya ilerlerler. Bu birçok hareketi koordine etmeyi gerektirir.

Merdivenlerden aşağı yukarı destekle inip çıkarlar. (15-24 ay)
İlk adımlarından 6 ay sonra çoğu çocuk daha olgunlaşmış yürüme stiline geçer. Ayaklarını birbirine yakın tutar, daha akıcı hareket eder. Destekle merdivenleri çıkar ve iner. Yalnızsa hala merdivenlerden düşme tehlikesi yaşayabilir. Merdiven başlarına koruma kapıları yaptırılabilir.

İçindekileri boşaltmak için çekmeceleri ters çevirirler. (16-24 ay)
1 yaşındakiler el ve parmak kullanımına yönelik küçük kas becerilerini geliştirirler. Nesneleri keşfederler, el becerileri gelişmiş olarak yeni hareketlere teşebbüs ederler. Yürümeye başlayan çocuklar çekmecelerin içini boşaltmaktan zevk alırlar. Bu mekan kavramlarını anlamalarına yardımcı olur (üstünde, altında, içinde, yanında gibi). Bu yeni beceriler sorunları da beraberinde getirebilir. Bu nedenle tehlikeli malzemeleri kaldırmak gerekir. Kazaları önlemek için ortamı kontrol etmek gerekebilir.

Nesneleri devirmekten, sayfa çevirmekten ve çizmekten zevk alırlar. (16-24 ay)

Boya kalemiyle veya kurşun kalemle kağıda çizgiler çizebilirler. (16-20 ay)
Elleri iyice gelişmiştir. Bu kalemi tutabilmeyi, karışık hareketleri kullanarak çizmeyi içerir. Çoğu 2- 3 yaş çocuğu çerçeve (sınırlar) içinde boyamada henüz çok iyi değildir.

El tercihi yapmaya başlayabilir ancak uzun yıllar birinde karar vermeyebilirler. (16-33 ay)
Çoğu çocuk sol veya sağ el kullanımı ile ilgili el tercihi yapmayabilir. Çoğu sağ ve sol eli dönüşümlü kullanır. Örneğin sol elini birkaç ay kullanır sonra sağ ele geçer veya eşit süreler her ikisini de kullanır. 2 yaşta bazıları tercih yapar. Çoğu uzun yıllar her ikisini dönüşümlü kullansa bile genel olarak % 10-13 ü sol elini kullanır.

Ağzından bardak alındığında dudak kontrolü vardır. (19-24 ay)

Emme ve yutma hareketini sırasıyla yaparlar. (19-24 ay)

Yutarken nefes almayı keserler. (19-24 ay)

Parmaklarıyla çok az dökerek yemek yerler. (18-36)

Kaşığı çok az dökerek, iyi şekilde kullanırlar. (18-24)
Kaşığı döndürmeden ağzına götürür. Katı yiyecekleri çok az dökerler.

Be Sociable, Share!
Bedensel Gelişim 0 – 72 Ay

Yazı dolaşımı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir